Ugrás a fő tartalomra
Public Health

Mentális egészség

A mentális egészség átfogó megközelítése

A mentális egészség az egészség szerves része. A Bizottság prioritásként kezeli a mentális egészséget: az elmúlt 25 évben számos olyan intézkedést és projektet támogatott, amelyek az uniós és nem uniós polgárok lelki egészségét voltak hivatva javítani.

Az Európai Unió helyzetéről szóló, 2022. szeptemberi beszédében Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke bejelentette, hogy a Bizottság 2023-ban új megközelítést kíván előterjeszteni a mentális egészségre vonatkozóan.

A Bizottság 2023. június 7-én közleményt fogadott el a mentális egészség átfogó megközelítéséről, amely segíteni hivatott a tagállamoknak és az érdekelt feleknek, hogy mihamarabbi intézkedéseket hozzanak az ezen a területen jelentkező kihívások kezelésére.

A közlemény új megközelítést vezet be. A tagállamokkal, az érdekelt felekkel és a magánszemélyekkel folytatott széles körű konzultációt követően a Bizottság egy átfogó, a megelőzésre fókuszáló és több érdekelt felet is bevonó megközelítést dolgozott ki a mentális jóllét elősegítése érdekében.

Az új megközelítés elismeri, hogy a lelki egészség ápolása nem csupán egészségügyi kérdés, ezért olyan területekre is kiterjed mint az oktatás, a digitalizáció, a foglalkoztatás, a kutatás, a városfejlesztés, a környezetvédelem és az éghajlatügy.

A kezdeményezés a meglévő szakpolitikákra, megközelítésekre és intézkedésekre épül. A közlemény 20 kiemelt kezdeményezése közvetlenül és közvetve fogja támogatni a tagállamokat a mentális egészség átfogó megközelítésének megvalósításában. Az EU 1,23 milliárd euróval tervezi támogatni az említett kezdeményezéseket.

A mentális egészség helyzete Európában

A világjárvány, Oroszország agressziós háborúja Ukrajna ellen, a klímaválság, a munkanélküliség, az infláció valamint a digitális tevékenységek és a közösségi média káros hatásai meggyengítették a lakosság (főleg a gyerekek és a fiatalok) már amúgy is labilis lelki egészségét, és rosszkedvet, szorongást és depressziót okoztak.

Az „Egészségügyi pillanatkép: Európa 2018” című jelentés szerint Unió-szerte mintegy 84 millió ember szenved valamilyen mentális egészségi problémában. Az egyén szenvedése mellett ez pénzügyi következményekkel is jár társadalmunkra nézve. Becslések szerint a 27 uniós országban és az Egyesült Királyságban együtt véve a mentális betegségek összköltsége meghaladja a 600 milliárd eurót, azaz a GDP több mint 4%-át.

A 2022. évi „Egészségügyi pillanatkép” rámutatott, hogy majdnem minden második európai fiatal számolt be arról, hogy a mentális egészségügyi ellátása terén kielégítetlen szükségletei vannak. A jelentésből ugyancsak kiderül, hogy a világjárvány idején néhány uniós országban több mint kétszeresére nőtt a depressziós tünetekről beszámoló fiatalok aránya. 

Noha számos országban vezettek be intézkedéseket a fiatalok mentális jóllétének védelmében, a jelenlegi kihívások mérete miatt további fellépésre van szükség, hogy a lelki egészségi problémák ne hagyjanak maradandó sebeket ezen a generáción. Ennek során a hangsúlyt át kell helyezni a megelőzésre – azaz kezelni kell a viselkedési kockázati tényezőket és a társadalmi, környezeti és kereskedelmi hatásokat, valamint ambiciózusabb intézkedéseket kell hozni az egészségfejlesztés és a mentális betegségek megelőzése terén.

A mentális egészséggel kapcsolatos intézkedések áttekintése

Az Európai Bizottság mindig is elkötelezetten munkálkodott azon, hogy javuljon a lakosság mentális egészségi állapota. Ezt korábbi tevékenységei is jól illusztrálják.

A jelenlegi projektek áttekintése

1. Bevált módszerek

A Bizottság segíti a tagállamokat, hogy megosszák egymással bevált gyakorlataikat. Létrehozta az adatbázisként működő bevált gyakorlatok uniós portálját (Best Practice Portal), amelynek célja, hogy megkönnyítse a legjobb módszerek összegyűjtését, megosztását és uniós megvalósítását.

Az uniós tagállamok 2018-ban úgy döntöttek, hogy a bevált gyakorlatok végrehajtásának egyik fő területe a mentális egészség lesz. 2019 májusában az uniós országok megtekinthették a kiválasztott bevált módszerek listáját, majd ezeket a módszereket nemzeti prioritásaiknak megfelelően rangsorolták. A legjobb helyezést kapott három módszer pénzügyi támogatást kap a harmadik egészségügyi program 2020. évi éves munkaterve keretében. Ez a három gyakorlat a következő:

  • a mentális egészségvédelem reformja, amely megerősíti a helyi ügyfélközpontú szolgáltatásokat (Belgium),
  • többszintű, országos öngyilkosság-megelőzési program (Ausztria),
  • a depresszió többoldalú kezelése (közös európai együttműködéssel megvalósuló program).

A tevékenységek 2021-ben kezdődtek a belga mentális egészségvédelem reformjának, valamint az osztrák öngyilkosság-megelőzés egyes példáinak alkalmazását célzó ImpleMENTAL elnevezésű együttes fellépéssel. A fellépésben – amit az EU 5,4 millió euróval támogat – összesen 21 tagállam vesz részt. A depresszióval kapcsolatos program végrehajtása az Európai Szövetség a Depresszió Ellen EAAD-Best projektje keretében történik, amelyben 10 tagállam vesz részt, és amelyet az Európai Bizottság 1,6 millió euróval támogat.

A WHO Európai Regionális Irodája „az EU az egészségért” program 2022. évi munkaprogramja keretében egy 1 millió euró értékű hozzájárulási megállapodás révén támogatja az ImpleMENTAL együttes fellépés képzési és kapacitásépítési erőfeszítéseit.

AZ EU 2023 júniusában felhívást tesz közzé a mentális egészséggel kapcsolatos legjobb – már bevált vagy ígéretes – gyakorlatok támogatására. A pályázati felhívás a mentális egészségről szóló közleményben meghatározott intézkedések végrehajtását is támogatni fogja. A felhívás ezen a weboldalon fog megjelenni.

2. Az „Egészségesebben, együtt” kezdeményezés

A 2022 júniusában bemutatott „Egészségesebben, együtt” nem fertőző betegségekre vonatkozó uniós kezdeményezés szintén a mentális egészség átfogó megközelítését támogatja. Ez a kezdeményezés segíti az uniós tagállamokat abban, hogy eredményesebb szakpolitikákat és intézkedéseket tervezzenek meg és hajtsanak végre a főbb, nem fertőző betegségek jelentette terhek csökkentése, a polgárok egészségének és jóllétének javítása, valamint az egészség terén mutatkozó egyenlőtlenségek csökkentése érdekében.

A „Mentális egészség és az idegrendszeri betegségek” e kezdeményezés öt fő területének egyike. Az uniós tagállamok és az érdekelt felek közös munkafolyamatának eredményeképpen a kezdeményezés hathatós intézkedések végrehajtását támogatja a jóllét elősegítésétől az aktív megelőzésen át a krónikus betegségben szenvedők társadalmi befogadásáig. A kezdeményezés mentális egészséggel kapcsolatos része négy kiemelt terület köré szerveződik:

  • A mentális egészség kedvező feltételeinek előmozdítása és a reziliencia növelése, a mentális egészség érvényre juttatása valamennyi szakpolitikában
  • A mentális jóllét elősegítése és a mentális zavarok megelőzése
  • A jó minőségű mentális egészségügyi szolgáltatásokhoz való időben történő és méltányos hozzáférés javítása
  • A jogok védelme, a társadalmi befogadás fokozása és a mentális zavarokkal kapcsolatos megbélyegzés kezelése

Ezeken a területeken az intézkedések már folyamatban vannak, és 2027-ig folytatódni fognak.

3. Kapacitásépítés

A mentális egészségről szóló közleménnyel párhuzamosan a Bizottság az Egészségügyi Világszervezettel és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel közösen több projektet indított útnak, hogy a mentális egészséggel kapcsolatos bevált gyakorlatok átvételével és végrehajtásával kapcsolatban technikai segítségnyújtási és kapacitásépítési támogatást nyújtson az egyes uniós tagállamoknak, egyéni igényeik figyelembevételével.

A mentális egészséggel kapcsolatos projektek finanszírozása

A Bizottság „az EU az egészségért” program éves munkaprogramja keretében pénzügyi támogatást nyújt a tagállamoknak és az érdekelt feleknek a mentális egészség megőrzését és javítását célzó tevékenységek végrehajtásához. Az elmúlt három évben már több mint 30 millió eurót különítettek el a mentális egészség népegészségügyi vonatkozásaival foglalkozó projektekre, beleértve a mentális egészségügyi ellátás reformját is.

A Bizottság 2022. november 22-én elfogadta „az EU az egészségért” program 2023. évi munkaprogramját, amely továbbra is támogatja a mentális egészség előmozdítását és a mentális zavarok megelőzését. E munkaprogram keretében több mint 18 millió euró áll majd rendelkezésre. Felhasználását illetően ez az összeg a következőképpen oszlik meg:  

  • 6 millió eurót kapnak a tagállami hatóságok, hogy együttműködjenek a mentális jellegű kihívások kezelését célzó közös fellépésben.
  • 2,36 millió eurót kapnak az érdekelt felek a mentális egészség előmozdításával, valamint a mentális problémák megelőzésével és kezelésével kapcsolatos projektek támogatására.
  • Mindkét fellépés a különösen kiszolgáltatott csoportokra, például a migránsokra, a menekültekre, a romákra és az Ukrajnából elmenekült személyekre irányul.
  • 10 millió euró jut majd:
    • a rákbetegek, rákbetegség túlélői, valamint gondozóik és családjaik mentális egészségügyi kihívásainak kezelését célzó projektekre, és
    • a mentális egészség európai kódexének kidolgozására, amely javítja a lakosság egészségtudatosságát, segít felhívni a figyelmet a mentális egészségre és javítja az egészséggel kapcsolatos ismereteket.

Együttműködés

A Bizottság szorosan együttműködik a tagállamokkal és az érdekelt felekkel a mentális egészség előmozdítása és a mentális betegségek megelőzése érdekében.

A tagállamokkal folytatott együttműködésre és eszmecserére a népegészségügyi szakértői csoport mentális egészséggel foglalkozó alcsoportján belül kerül sor, mely már eddig is több, uniós hozzáadott értékkel bíró mentális egészségügyi intézkedést támogatott.

A Bizottság által nyújtott támogatás és koordinációs tevékenység csökkenti az emberi szenvedést, javítja az egészségügyi és szociális jóléti rendszerek ellenálló képességét és fenntarthatóságát, mérsékli a gazdaságra és a társadalomra háruló költségeket, valamint előmozdítja a munkavállalók jó egészségi állapotát. Ez segíteni fog bennünket abban, hogy elérjük az ENSZ fenntartható fejlődési céljait és a WHO nem fertőző betegségekre vonatkozó célkitűzéseit.

Az uniós egészségpolitikai platformon belül működő mentális egészségügyi hálózaton keresztül rendszeres interakcióra és együttműködésre kerül sor minden kulcsfontosságú érdekelt féllel.

Ukrajna támogatása – a lakóhelyüket elhagyni kényszerülők és a menekültek mentális egészsége

A menekülteknek és a lakóhelyüket elhagyni kényszerülő személyeknek, különösen a háború (így az Ukrajnában dúló háború) elől menekülőknek mentális egészségügyi támogatásra és gyors ellátásra van szükségük, hogy könnyebben feldolgozhassák traumás élményeiket, illetve csillapíthassák szorongásukat.

A Bizottság több mint 30 millió eurót mozgósított „az EU az egészségért” programból azoknak az Ukrajnából menekülőknek a megsegítésére, akik sürgős mentálhigiénés támogatásra és traumakezelésre szorulnak.

Konkrétabban a Bizottság 28,4 millió euró összegű hozzájárulási megállapodást írt alá a Vöröskereszt Nemzetközi Szövetségével, hogy az Ukrajnából menekülők segítséget kapjanak az őket ért trauma feldolgozásához és mentális egészségi támogatáshoz jussanak. A Vöröskereszt Lengyelországban, Magyarországon, Romániában, Csehországban és Szlovákiában segíti az ukrajnai menekülteket.

A lakóhelyüket elhagyni kényszerülő ukrajnaiak állnak a középpontjában annak a 3 millió euró összegű pályázati felhívásnak is, amelyet nem kormányzati szervezetek hirdettek meg a migránsok és menekültek mentális egészségének és pszichológiai jóllétének javítását célzó bevált gyakorlatok támogatására. Mind a négy projekt 2023-ban indult.

Emellett a Bizottság az ECDC Virtuális Akadémia weboldalain és az egészségpolitikai platform Migráció és egészség: szakmai továbbképzés hálózatán keresztül számos online tanfolyamot és egyéb képzési anyagot kínál a migránsok egészségügyi ellátásával kapcsolatban.

A tanfolyamok kidolgozását a harmadik egészségügyi program támogatta.

Az egészségpolitikai platform Ukrajnát, a szomszédos uniós tagállamokat és Moldovát támogató hálózata azzal a céllal jött létre, hogy egyesítse a civil társadalom, a betegcsoportok és az egészségügyi szakemberek erőfeszítéseit az ukrán társadalom és a lakóhelyüket elhagyni kényszerülő személyek orvosi szükségleteinek kielégítése terén.

Mentális egészség a Covid19 kontextusában

A világjárvány és annak utóhatásai növelték a mentális egészségügyi szolgáltatásokra nehezedő terheket.

Az „Egészségügyi pillanatkép: Európa 2020” című jelentésből kiderül, hogy a Covid19-világjárvány és az azt követő gazdasági válság fokozott terhet jelentett a polgárok mentális jóllétére, és növekedett a stressz, a szorongás és a depresszió előfordulása. A fiatalok és az alacsonyabb jövedelmű csoportokba tartozók nagyobb kockázatnak vannak kitéve. A mentális egészség tekintetében a világjárvány kedvezőtlen hatása jelentős részben annak tudható be, hogy fennakadások voltak az eleve mentális zavarokkal küzdők egészségügyi ellátásában.

Néhány hónappal a pandémia kitörése után az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság az egészségpolitikai platformján létrehozott egy kifejezetten ezzel a témával foglalkozó információs hálózatot, hogy az érdekelt egészségügyi és társadalmi szervezetek megoszthassák egymással a mentális egészség terén szerzett Covid19-vonatkozású ismereteiket és bevált módszereiket. A Mental Health Europe (Mentális Egészség Európa) nevű ernyőszervezet által koordinált virtuális hálózat egyebek mellett a kiszolgáltatott helyzetű csoportok – hajléktalanok, korábbi egészségi problémákkal küzdő emberek, idősek stb. – szükségleteivel foglalkozik. A webhely egy virtuális könyvtárnak is otthont ad.

Két támogatott projekt (Mentality, Step in) azoknak a bevált gyakorlatoknak a helyi átvételét segíti elő, amelyek a Covid19 során jelentkező mentális kihívások kezelését célozzák.

„Az EU az egészségért” 2021. évi munkaprogramja a bevált gyakorlatok megvalósítását támogatja, és ezzel közvetlenül segíti a pandémia során jelentkező mentális egészségi kihívások kezelésére irányuló erőfeszítéseket. Ehhez az Európai Bizottság összesen 750 000 euró pénzügyi támogatást biztosít. A támogatott projektek várhatóan 2022 őszén kezdődnek meg.

A Bizottság a 2021. évi Európai Uniós Egészségügyi Díjjal jutalmazta azokat a közösségi alapú kezdeményezéseket, amelyek enyhítették a Covid19 mentális egészségre gyakorolt hatását. A díjátadó ünnepségre 2022. május 4-én került sor: a nyerteseket és a döntőbe jutott kezdeményezéseket ez a brosúra mutatja be.