Направо към основното съдържание
Public Health

Психично здраве

Всеобхватен подход на ЕС към психичното здраве

В речта си за състоянието на Съюза от 2022 г. председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен обяви намерението на Комисията да представи нова инициатива за психичното здраве през 2023 г.

На 7 юни 2023 г. Комисията прие съобщението относно всеобхватен подход към психичното здраве, което ще помогне на държавите членки и заинтересованите страни да предприемат бързи действия за справяне с предизвикателствата, свързани с психичното здраве.

Съобщението е отправна точка за нов подход. След обширни консултации с държавите членки, заинтересованите страни и гражданите беше разработен всеобхватен, ориентиран към профилактиката подход към психичното здраве с участието на множество заинтересовани страни.

В новия подход се признава, че за психичното здраве са от значение много области на политиката, като например заетостта, образованието, научните изследвания, цифровизацията, градоустройството, културата, околната среда и климата. Този междусекторен подход има за цел да физическото здраве да се постави наравно с психичното здраве.

Инициативата се основава на съществуващите политики, подходи и действия. 20-те водещи инициативи в съобщението — с възможности за финансиране на стойност 1,23 милиарда евро — ще подпомогнат пряко и непряко държавите членки в постигането на всеобхватен подход към психичното здраве.

По повод на Европейската седмица на психичното здраве през 2024 г. Комисията публикува рамката за проследяване на съобщението относно всеобхватен подход към психичното здраве.

Прилагането на този подход се основава на конкретни действия в полза на гражданите и здравните системи на национално равнище, ръководени от националните органи и заинтересованите страни, с координация и хоризонтална подкрепа от Комисията в сътрудничество с международни партньори като Световната здравна организация (СЗО), Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), Международния червен кръст и Червения полумесец, както и УНИЦЕФ.

Рамката за проследяване дава възможност за редовно актуализиране на изпълнението на действията, произтичащи от Съобщението относно всеобхватен подход към психичното здраве.

Положението с психичното здраве в Европа

Изданието за 2023 г. на доклада за здравните профили на държавите, изготвен в контекста на проучването на състоянието на здравеопазването в ЕС от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и Европейската обсерватория за здравните системи и политики (Обсерватория), представи моментна снимка на положението с психичното здраве във всички държави — членки на ЕС, Норвегия и Исландия.

Безпокойството, тревожността и депресията, причинени от опустошителните последици от пандемията, агресията на Русия срещу Украйна, изменението на климата, безработицата и нарастващите разходи за живот, натиска от страна на цифровата сфера и социалните медии, доведоха до допълнително влошаване на вече недоброто състояние на психичното здраве, особено при децата и младите хора.

Съществува неравномерно разпределение на проблемите, свързани с психичното здраве, между групите от населението, като депресията е по-разпространена сред жените и сред групите от населението с по-ниски доходи и образование.

Необходимостта от действия беше подчертана в неотдавнашно проучване на Евробарометър относно психичното здраве (октомври 2023 г.). Проучването показа, че през последните дванадесет месеца 46 % от европейците са се сблъскали с емоционален или психосоциален проблем, като например чувство на депресия или тревожност.

Един от всеки двама души, които са имали проблеми, свързани с психичното здраве, не са потърсили помощ от специалист.

Още преди пандемията от COVID-19 1 от всеки 6 души в ЕС са страдали от проблеми, свързани с психичното здраве, което представлява разход от 4 % от БВП.

Общите разходи, свързани с проблемите с психичното здраве, се оценяват на над 4 % от БВП (над 600 милиарда евро) за 27-те държави от ЕС и Обединеното кралство (доклад „Здравето накратко: Европа“ за 2018 г.).

Докладът „Здравето накратко“ от 2022 г. показва, че почти половината от младите европейци съобщават за неудовлетворени потребности от грижи за психичното здраве, а в няколко държави от ЕС делът на младите хора със симптоми на депресия се е увеличил повече от два пъти по време на пандемията.

Поради това е необходимо да продължат инвестициите в реформите в областта на психичното здравеопазване и системите за здравеопазване, включително работещите в областта на психичното здраве, както и да се прекъсне стигматизирането и дискриминацията, свързани с психичното здраве.

Мащабът на настоящите предизвикателства налага по-нататъшни действия за предотвратяване на трайни белези върху психиката на по-младите поколения.

Това изисква промяна в приоритизирането към превенция, включително справяне с поведенческите рискови фактори и социалните, екологичните и търговските детерминанти и прилагане на конкретни и амбициозни инициативи за насърчаване на психичното здраве и превенция на психичните заболявания.

Това ще ни помогне да постигнем целите на ООН за устойчиво развитие и целите на СЗО по отношение на незаразните болести.

Преглед на действията в областта на психичното здраве

Психичното здраве е приоритет за Комисията, която през последните 25 години подкрепя действия и проекти за подобряване на психичното здраве на хората в ЕС и извън него.

Преглед на настоящите действия и инструменти:

1. Най-добри и обещаващи практики

Порталът за най-добри практики на Европейската комисия улеснява събирането, обмена и прилагането на най-добри и обещаващи практики сред държавите — членки на ЕС.

През 2018 г. държавите членки определиха психичното здраве като приоритетна област за прилагане на най-добри практики.

През 2019 г. на държавите от ЕС бе представен предварителен подбор на най-добрите практики, а държавите ги класираха в зависимост от своите национални приоритети.

От трите най-високо класирани практики в момента се изпълняват две инициативи с финансова подкрепа от годишния работен план за 2020 г. на Третата здравна програма.

Благодарение на съвместното действие ImpleMENTAL се изпълнява реформата на белгийската система за психично здраве, която е съсредоточена върху укрепването на ориентираните към клиентите услуги в общността и на австрийската многостепенна програма за превенция на самоубийствата.

В действието участват 21 държави от ЕС, подкрепени с финансиране в размер на 5,4 милиона евро.

Регионалният офис на СЗО за Европа подкрепя усилията на ImpleMENTAL за обучение и изграждане на капацитет съгласно споразумение за принос към психичното здраве в различните политики, възлизащо на 11 милиона евро по работната програма EU4Health за 2022 г.

Чрез проекта на Европейския алианс срещу депресията се изпълнява програма, обхващаща прилагането на инструмента iFightDepression за самоуправление на леката до умерена депресия.

В момента 10 държави членки участват в този проект, подкрепен с финансовото участие на ЕК в размер на 1,6 милиона евро.

Що се отнася до специфичните нужди на децата и младите хора, Icearts Europe и Let’s Talk About Children са насочени към подобряване на психичното здраве и благосъстоянието на младите хора.

През юли 2023 г. беше отправена покана за представяне на най-добри и обещаващи практики в областта на психичното здраве. 29 практики бяха определени като най-добри или обещаващи. Тези практики са достъпни в хранилището на ЕС за най-добри и обещаващи практики в областта на психичното здраве на портала за най-добри практики на Европейската комисия.

На 11—13 март 2024 г. се проведе онлайн пазарна проява, по време на която собствениците на тези 29 практики ги представиха подробно на представителите на държавите от ЕС, които желаят да ги прехвърлят в съответните държави.

2. Инициатива „По-здрави заедно“

Всеобхватен подход към психичното здраве се подкрепя и чрез инициативата „По-здрави заедно“ — инициатива на Комисията за незаразните болести, представена през юни 2022 г.

Тази инициатива подкрепя държавите членки при определянето и прилагането на:

  • ефективни политики и действия за намаляване на тежестта на основните незаразни болести
  • подобряване на здравето и благосъстоянието на гражданите
  • намаляване на неравнопоставеността в здравеопазването.

Едно от петте основни направления по инициативата е посветено на психичното здраве и неврологичните заболявания.

Инициативата е създадена съвместно с държавите от ЕС и заинтересованите страни и подкрепя изпълнението на действия с голямо въздействие в целия спектър — от насърчаване на благополучието и проактивна профилактика до социално приобщаване на хората с дълготрайни състояния.

Работата в сферата на психичното здраве по линия на инициативата ще е съсредоточена върху четири приоритетни области:

  • подкрепа за благоприятни условия за психично здраве и повишаване на устойчивостта, интегриране на психичното здраве във всички области на политиката
  • насърчаване на психичното благополучие и предотвратяване на появата на психични разстройства
  • подобряване на навременния и справедлив достъп до висококачествени услуги в областта на психичното здраве
  • защита на правата, засилване на социалното приобщаване и справяне със стигматизацията, свързана с проблемите с психичното здраве

Работата по тези области вече започна и ще продължи до 2027 г.

3. Изграждане и обучение на капацитет в областта на психичното здраве

В подкрепа на националните действия в областта на психичното здраве Комисията създаде проекти със Световната здравна организация и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, за да предоставя съобразена с нуждите подкрепа за всяка държава — членка на ЕС, чрез техническа помощ и изграждане на капацитет за трансфер и прилагане на най-добри практики в тази област.

Проектът EU-PROMENS, който започна през януари 2024 г., ще предложи мултидисциплинарно обучение по психично здраве за здравни специалисти, учители, преподаватели и социални работници.

Освен това той ще предложи програми за обмен на специалисти в областта на психичното здраве. Тази програма за обучение и обмен се финансира по линия на програмата EU4Health с принос от ЕС в размер на 9 милиона евро.  

4. Борба със стигмата и дискриминацията

За да подкрепи държавите членки в борбата със стигматизирането и дискриминацията по отношение на психичното здраве, Комисията създаде проектна група относно стигматизирането и дискриминацията в рамките на подгрупата по психично здраве към експертната група по обществено здраве.

Тази група участва в разработването на насоки на ЕС относно стигматизирането и дискриминацията, свързани с психичното здраве.

Финансиране на проекти в областта на психичното здраве

Комисията предоставя финансова подкрепа в рамките на годишните работни програми на „ЕС в подкрепа на здравето“ на държавите членки и заинтересованите страни за изпълнение на дейности за профилактика и управление на психичното здраве.

През последните три години вече са отпуснати над 30 милиона евро за проекти, насочени към аспектите на психичното здраве, свързани с общественото здраве, включително реформа на системата на психичното здраве.

В рамките на работната програма EU4Health за 2023 г. беше предоставено финансиране в размер на 18,5 милиона евро за предоставяне на подкрепа за насърчаване на психичното здраве и предотвратяване на проблеми, свързани с психичното здраве:

  • 6 млн. евро за сътрудничество между органите на държавите членки в рамките на съвместно действие за справяне с предизвикателствата, свързани с психичното здраве,
  • 4,5 млн. евро за заинтересовани страни в подкрепа на проекти, свързани с промоцията на психичното здраве, профилактиката и управлението на проблеми, свързани с психичното здраве.

И двете действия ще бъдат насочени към особено уязвими групи като мигранти, бежанци, роми и разселени лица от Украйна.

  • 8 млн. евро са отпуснати за проекти в отговор на предизвикателствата, свързани с психичното здраве, при раково болни пациенти и преживели рак лица, както и при техните семейства и лицата, полагащи грижи за пациентите.

Финансова подкрепа ще бъде предоставена и чрез работната програма EU4Health за 2024 г., за да могат държавите членки да работят заедно в рамките на съвместно действие за насърчаване на всеобхватен, ориентиран към превенция подход към психичното здраве в подкрепа на уязвимите групи (6 милиона евро).

Допълнителни 2 милиона евро ще бъдат на разположение на заинтересованите страни за изпълнение на проекти в подкрепа на усилията на държавите членки за насърчаване на психичното здраве.

Тези финансирани от ЕС проекти се управляват от Европейската изпълнителна агенция за здравеопазването и цифровизацията (HaDEA).

Управление

Комисията работи в тясно сътрудничество с държавите членки и заинтересованите страни за промоция на доброто психично здраве и профилактика на психичните заболявания.

Сътрудничеството и обменът с държавите членки се осъществяват в рамките на подгрупата за психичното здраве към Експертната група по обществено здраве. Нейните членове продължават да съветват Комисията при изпълнението на водещите инициативи.

Тази подгрупа също така информира Комисията за изпълнението на национално равнище на съответните действия, свързани с всеобхватния подход и други действия във връзка с психичното здраве.

Редовното взаимодействие и сътрудничество с всички ключови заинтересовани страни ще се осъществява чрез специална мрежа по въпросите на психичното здраве на платформата на ЕС за здравна политика.

Мрежата на заинтересованите страни — Психичното здраве във всички политики — се ръководи от Mental Health Europe и е отворена за заинтересованите страни в сектора на здравеопазването и извън него, за да споделят знания и да предоставят политически препоръки. 

Подкрепа за Украйна — психично здраве на разселените лица и бежанците

Бежанците и разселените лица, особено бягащите от война — като разселените лица от Украйна — се нуждаят от подкрепа за психичното здраве и своевременни мерки за намаляване на стреса.

Комисията осигури над 31,2 млн. евро от програмата „ЕС в подкрепа на здравето“, за да помогне на хората, бягащи от Украйна, които спешно се нуждаят от психологическа помощ и подкрепа за справяне с травмите.

По-конкретно, с Международната федерация на Червения кръст беше подписано споразумение за финансов принос, за да се помогне на хората, избягали от Украйна, да се справят с претърпяната от тях травма и да им се предложи психологическа помощ.

Освен това заинтересованите страни с принос на ЕС в размер на 3 милиона евро изпълняват четири проекта:

  • MESUR,
  • Peace of Mind,
  • Well-U,
  • U-Rise

Тези проекти имат за цел да предоставят подкрепа за психичното здраве на разселените лица от Украйна и да подобрят психичното здраве и психологическото състояние на мигрантите и бежанците.

Освен това Комисията предлага редица онлайн курсове и други учебни материали относно здравето на мигрантите чрез уебсайтовете на:

Тези курсове бяха разработени с подкрепа по линия на третата здравна програма.

Психично здраве и COVID-19

Пандемията и последиците от нея увеличиха тежестта върху услугите, свързани с психичното здраве.

В доклада „Здравето накратко: Европа“ за 2020 г. се отбелязва, че пандемията от COVID-19 и последвалата икономическа криза представляват нарастващо бреме за психичното благополучие на гражданите — данните показват по-високи равнища на стрес, тревожност и депресия.

Смята се, че младите хора и групите с по-ниски доходи са изложени на повишен риск.

Смущенията в здравните грижи за лицата, които вече страдат от психични заболявания, са значителна част от отрицателните последици за психичното здраве, предизвикани от пандемията.

Няколко месеца след началото на пандемията ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“ създаде специално пространство в своята платформа за здравна политика, където заинтересовани организации от здравната и социалната сфера да обменят знания и опит относно въздействието на COVID-19 върху психичното здраве.

Тази виртуална мрежа и библиотека се координираше от Mental Health Europe (Психично здраве Европа) и акцентираше върху нуждите на различни уязвими групи, като бездомните хора, хората, които вече страдат от различни заболявания, и възрастните хора.

ЕС предостави финансова подкрепа в размер на 750 000 евро по работната програма „ЕС в подкрепа на здравето“ за 2021 г. за прилагането на най-добри практики на място с пряко въздействие върху усилията за справяне с предизвикателствата, свързани с психичното здраве по време на COVID-19.

Два проекта — MENTALITY и STEP-IN — работят за повишаване на осведомеността относно въздействието на пандемията от COVID-19 върху уязвимите общности и за прилагане на най-добри практики в тяхна подкрепа.

Чрез конкурса за здравната награда на ЕС за 2021 г. Комисията отличи инициативи в рамките на местни общности за облекчаване на въздействието на пандемията от COVID-19 върху психичното здраве.

Церемонията по награждаването се състоя на 4 май 2022 г.: наградените инициативи и инициативите финалисти са представени в брошура за последиците от пандемията от COVID-19 върху психичното здраве.