Walka z nowotworami jest jednym z głównych priorytetów, które Komisja Europejska wyznaczyła sobie w dziedzinie zdrowia. W swoich wytycznych politycznych przewodnicząca Ursula von der Leyen zapowiedziała „europejski plan walki z rakiem, aby pomóc państwom członkowskim udoskonalić profilaktykę i leczenie chorób nowotworowych”, tak by zmniejszyć cierpienia wywołane przez tę chorobę oraz by Europa stała się liderem w walce z nowotworami.
Europejski plan walki z rakiem
W związku z coraz większymi wyzwaniami, z jakimi mamy do czynienia w leczeniu nowotworów, i ciągłym rozwojem tej dziedziny w lutym 2021 r. UE przedstawiła europejski plan walki z rakiem. Stanowi on również zobowiązanie polityczne, ponieważ w walce z rakiem jako Unia chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy. Dokument poddano przeglądowi w lutym 2025 r.
Program opiera się na dziesięciu inicjatywach przewodnich i kilku działaniach wspierających. Komisja przedstawiła jego poszczególne elementy we wnioskach dotyczących utworzenia silnej Europejskiej Unii Zdrowotnej, tak by UE była bezpieczniejsza, lepiej przygotowana i odporna.
Europejski plan walki z rakiem wspiera działania państw członkowskich zmierzające do zapobiegania nowotworom i zapewnienia wysokiej jakości życia pacjentom chorym na raka, osobom wyleczonym z chorób nowotworowych oraz ich rodzinom i opiekunom. Plan skupia się na kilku najważniejszych obszarach, w których UE może wnieść największą wartość dodaną. Są to:
- profilaktyka
- wczesne wykrywanie
- diagnostyka i leczenie
- jakość życia osób chorych na raka i wyleczonych z chorób nowotworowych.
Inicjatywy przewodnie
- Profilaktyka:
- Wczesne wykrywanie:
- Diagnostyka i leczenie:
- Jakość życia osób chorych na raka i wyleczonych z chorób nowotworowych:
- Opieka dostępna dla wszystkich:
- Nowotwór wieku dziecięcego:
- Badania naukowe i innowacje, medycyna cyfrowa i spersonalizowana:
Plan walki z rakiem jest powiązany z innymi priorytetami Komisji, takimi jak: strategia farmaceutyczna dla Europy i unijna strategia „Od pola do stołu”, a także z europejską przestrzenią danych dotyczących zdrowia. Walka z rakiem to jedna z misji w dziedzinie europejskich badań i innowacji oraz jeden z tematów programu „Horyzont Europa”.
W ramach grupy ekspertów ds. zdrowia publicznego utworzono podgrupę ds. raka, której pracami współkierować będzie Dyrekcja Generalna ds. Badań Naukowych i Innowacji.
Program UE dla zdrowia (2021–2027) zapewni państwom członkowskim wsparcie finansowe i techniczne potrzebne do wzmocnienia ich systemów opieki zdrowotnej.
Rak – dane i statystyki
Nowotwór jest – po chorobach układu krążenia – drugą najczęstszą przyczyną zgonów w państwach UE. Co roku chorobę diagnozuje się u 2,6 mln osób, a kolejne 1,2 mln osób umiera z jej powodu.
Fakt, że jedna czwarta wszystkich przypadków zachorowań na raka przypada na Europę, choć Europejczycy stanowią mniej niż 10 proc. ludności całego świata, dobitnie obrazuje, jak dużym zagrożeniem dla naszego społeczeństwa są nowotwory. Ogólny wpływ chorób nowotworowych na gospodarkę w Europie szacuje się na 100 mld euro rocznie.
Według sprawozdań przygotowywanych w ramach inicjatywy Stan zdrowia w UE rak stanowi jedną z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów w UE. Ma on wpływ nie tylko na zdrowie poszczególnych osób, ale wywiera także znaczące skutki społeczne i gospodarcze.
Choroba ta stanowi obciążenie dla krajowych systemów opieki zdrowotnej i ochrony socjalnej, budżetów państw oraz wpływa na produktywność i wzrost gospodarczy. Dlatego potrzebujemy bardziej odpornych systemów opieki zdrowotnej. W szczególności ważne jest wspieranie państw członkowskich, które najbardziej potrzebują prowadzenia polityki opartej na zgromadzonych danych, tak by wszyscy obywatele UE mieli równy dostęp do wysokiej jakości profilaktyki, diagnostyki, leczenia i dalszej opieki.
Dowody wskazują, że wykorzystując obecną wiedzę, możemy zapobiec chorobom nowotworowym w 40 proc. przypadków. Na promocję zdrowia i zapobieganie chorobom przeznacza się jednak obecnie zaledwie 3 proc. budżetów na ochronę zdrowia. Do zrobienia jest więc bardzo wiele.
Działania w zakresie profilaktyki raka służą także zwalczaniu otyłości i innych chorób niezakaźnych, takich jak choroby układu krążenia i cukrzyca, ponieważ wszystkie te schorzenia mają wspólne czynniki ryzyka.
Ramy polityki
- Przegląd europejskiego planu walki z rakiem
- Europejski plan walki z rakiem – komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady – SWD(2021) 13 – wersje językowe w Eur-Lexie
- Zalecenie Rady w sprawie badań przesiewowych w kierunku raka w UE
- Konkluzje Rady w sprawie ograniczenia obciążenia związanego z chorobą nowotworową
- Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie zwalczania nowotworów w rozszerzonej Unii Europejskiej
- Europejski kodeks walki z rakiem
- Sprawozdanie z wdrażania zalecenia Rady w sprawie badań przesiewowych w kierunku raka w Unii Europejskiej
- Europejskie wytyczne w zakresie zapewniania jakości badań przesiewowych w kierunku raka piersi, raka jelita grubego i raka szyjki macicy
Inicjatywy UE w zakresie profilaktyki i zwalczania nowotworów
Nowotwory należą do poważnych zagrożeń dla zdrowia, w związku z czym UE, na podstawie art. 168 TFUE, może wspierać i uzupełniać działania państw członkowskich na rzecz ochrony i poprawy zdrowia ludzkiego, a także je koordynować.
Komisja Europejska wraz z krajami UE i społeczeństwem obywatelskim angażuje się w walkę z nowotworami od 1985 r. Ściśle współpracuje przy tym ze Światową Organizacją Zdrowia, ze Wspólnym Centrum Badawczym oraz z Międzynarodową Agencją Badań nad Rakiem.
Inicjatywy w dziedzinie profilaktyki i zwalczania nowotworów koordynowane przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji obejmują:
- Europejski system informacji o raku (ECIS)
- Europejską Sieć Rejestrów Nowotworów (ENCR)
- Inicjatywę Komisji Europejskiej na rzecz walki z rakiem piersi (ECIBC)
Środki na program w dziedzinie zdrowia finansują działalność europejskich sieci referencyjnych ds. chorób nowotworowych, a także wdrażanie następujących wspólnych działań:
- Europejskie Partnerstwo na rzecz Walki z Rakiem (EPAAC)
- Kompleksowe zwalczanie chorób nowotworowych (CANCON)
- Nowotwory rzadkie (JARC)
- Innowacyjne partnerstwo na rzecz walki z rakiem (iPAAC)
Więcej informacji
- Badania przesiewowe w kierunku raka – skuteczniejsza profilaktyka nowotworów w całej UE
- Opieka zdrowotna i opieka długoterminowa
- Europejskie Partnerstwo na rzecz Walki z Rakiem
- Pobudzanie innowacji i współpracy w zakresie walki z rakiem w Europie
- Europejski poradnik na temat poprawy jakości kompleksowego zwalczania chorób nowotworowych
- Grupa ekspertów ds. walki z rakiem
- Plan działania na rzecz zacieśnienia współpracy w zakresie przeciwdziałania chorobom zwalczanym drogą szczepień
- Eurostat: Statystyki dotyczące nowotworów