Борбата с рака е един от основните приоритети на Европейската комисия в областта на здравеопазването. В политическите насоки на председателя Фон дер Лайен се говори за „европейски план за борба с рака, който да подпомогне усилията на държавите членки за подобряване на контрола и грижите при ракови заболявания“, за да се намалят страданията, причинявани от болестта, и Европа да поеме водеща роля в борбата с рака.
Европейски план за борба с рака
Европейският план за борба с рака, представен през февруари 2021 г., е отговорът на ЕС на нарастващите предизвикателства и промени по отношение на контрола на раковите заболявания и представлява политически ангажимент да се използват всички налични възможности за борба с рака. Документът беше преразгледан през февруари 2025 г.
Той съдържа десет водещи инициативи и няколко действия за подкрепа и е част от предложенията на Комисията за изграждане на силен Европейски здравен съюз с цел подобряване на сигурността, готовността и устойчивостта на ЕС.
С европейския план за борба с рака се подкрепят усилията на държавите членки за профилактика на раковите заболявания и осигуряване на високо качество на живот на пациентите с рак, преживелите раково заболяване хора, техните семейства и болногледачи. Планът е структуриран около редица ключови области, в които приносът на ЕС може да имат най-голяма добавена стойност:
- предотвратяване
- ранно откриване
- диагностика и лечение
- качество на живот на пациентите с рак и преживелите раково заболяване хора.
Водещи инициативи
- Предотвратяване:
- Ранно откриване:
- Диагностика и лечение:
- Качество на живот на пациентите с рак и преживелите раково заболяване хора:
- Намаляване на неравенствата:
- Рак при децата:
- Научни изследвания и иновации, цифрова и персонализирана медицина:
Планът за борба с рака е свързан с други приоритети на Комисията, по-специално фармацевтичната стратегия за Европа и стратегията на ЕС „От фермата до трапезата“, както и европейското пространство на здравни данни. На раковите заболявания е посветена една от европейските мисии в областта на научните изследвания и иновации, които са част от рамковата програма Хоризонт Европа.
В рамките на експертната група по обществено здраве беше създадена подгрупа по въпросите на рака, председателствана съвместно с генерална дирекция „Научни изследвания и иновации“.
В рамките на програмата ЕС в подкрепа на здравето (2021—2027 г.) ще се предоставя финансова и техническа подкрепа на държавите членки, за да се подпомогнат усилията за укрепване на здравните системи.
Ракови заболявания: данни и статистика
Ракът е на второ място сред причините за смъртност в държавите от ЕС след сърдечно-съдовите заболявания. Всяка година 2,6 милиона души са диагностицирани с рак, а други 1,2 милиона души умират вследствие на ракови заболявания.
Като се има предвид, че една четвърт от случаите на рак в света са в Европа, а нейното население е под 10 % от световното население, става ясно, че ракът е огромна заплаха за нашето общество. Общата стойност на икономическите последици от раковите заболявания в Европа възлиза на 100 млрд. евро годишно.
Според докладите за състоянието на здравеопазването в ЕС ракът е една от основните причини за преждевременна смърт в ЕС. Той оказва въздействие не само върху здравето на отделните хора, но и значително социално и икономическо въздействие.
Тази болест поставя под натиск националните системи за здравеопазване и социална закрила и държавните бюджети и засяга производителността и растежа на икономиката. Поради това се нуждаем от по-устойчиви здравни системи. По-специално, трябва да се подкрепят държавите членки, които най-много се нуждаят от изготвяне на политики въз основа на факти, за да се гарантира, че всички граждани на ЕС имат равен достъп до висококачествена профилактика, диагностика, лечение и последващи грижи в областта на рака.
Данните сочат, че 40 % от раковите заболявания могат да бъдат предотвратени, ако прилагаме това, което вече знаем. В същото време понастоящем само 3 % от бюджетите за здравеопазване се използват за промоция на здравето и профилактика на болести. Това означава, че възможностите за действие са огромни.
Действията за профилактика на раковите заболявания подпомагат и борбата със затлъстяването и други незаразни болести, като например сърдечно-съдовите болести и диабета, тъй като те имат общи рискови фактори.
Рамка на политиката
- Преразглеждане на европейския план за борба с рака
- Европейски план за борба с рака — Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета (SWD (2021) 13) - Езикови версии в Eur-Lex
- Препоръка на Съвета относно онкологичния скрининг в ЕС
- Заключения на Съвета относно намаляването на тежестта, свързана с раковите заболявания
- Резолюция на Европейския парламент относно борбата срещу рака в разширения Европейски съюз
- Европейски кодекс за борба с рака
- Доклад за изпълнението на Препоръката на Съвета относно онкологичния скрининг в ЕС
- Европейски насоки за осигуряване на качеството при скрининг за рак на гърдата, рак на дебелото черво и рак на маточната шийка
Инициативи на ЕС за профилактика и контрол на рака
Раковите заболявания са значителен здравен проблем, затова с член 168 от ДФЕС на ЕС се предоставя компетентност да подпомага, координира и допълва действията на държавите членки за опазване и подобряване на човешкото здраве.
От 1985 г. насам Европейската комисия работи заедно с държавите от ЕС и гражданското общество в областта на раковите заболявания в тясно сътрудничество със Световната здравна организация, Съвместния изследователски център и Международната агенция за изследване на рака.
Сред инициативите в областта на профилактиката и контрола на рака, координирани от Съвместния изследователски център на Комисията, са:
- Европейска информационна система за рака (ECIS)
- Европейска мрежа на регистрите на раковите заболявания (ENCR)
- Инициатива на Европейската комисия за рака на гърдата (ECIBC)
С финансиране по здравната програма се подпомагат европейските референтни мрежи в областта на рака, както и следните съвместни действия:
- Европейско партньорство (EPAAC)
- Всеобхватен контрол на рака (CANCON)
- Редки видове рак (JARC)
- Новаторско партньорство за действия срещу рака (iPAAC)
Информация по темата
- Скрининг за рак — подобряване на профилактиката на рака в целия ЕС
- Здравеопазване и дългосрочни грижи
- Европейско партньорство за действия срещу рака
- Насърчаване на иновациите и сътрудничеството за контрол на рака в Европа
- Европейски наръчник за подобряване на качеството на всеобхватния контрол на рака
- Експертна група за борба с раковите заболявания
- Пътна карта за изпълнение на действия за засилване на сътрудничеството в борбата срещу болести, предотвратими чрез ваксинация
- Евростат: данни за раковите заболявания