A rák elleni küzdelem az Európai Bizottság egyik legfontosabb egészségügyi prioritása. Politikai iránymutatásában Ursula von der Leyen elnök bejelentette, hogy a Bizottság rákellenes európai tervet fog előterjeszteni azzal a céllal, hogy támogassa a tagállamokat a daganatos megbetegedések visszaszorításában és a rákos betegek ellátásában. A terv arra irányul, hogy a betegség kevesebb szenvedést okozzon, Európa pedig vezető szerepet játsszon a rák elleni küzdelemben.
Az európai rákellenes terv
Sztella Kiriakídisz egészségügyi biztos megbízólevele kimondja, hogy támogatni kell az uniós tagországokat a rák megelőzésére és a daganatos betegek ellátására irányuló munkájukban.
A daganatos betegségek elleni küzdelem terén sokasodó kihívásokra és fejleményekre válaszul az EU 2021 februárjában előterjesztette az európai rákellenes tervet, mellyel az EU politikai kötelezettséget vállalt arra, hogy minden követ megmozgat a rák legyőzése érdekében.
A terv, mely tíz kiemelt kezdeményezés és sok támogató tevékenység köré szerveződik, egyike a Bizottság azon javaslatainak, amelyek egy erős európai egészségügyi unió kiépítésére irányulnak azzal a céllal, hogy az EU biztonságosabb, felkészültebb és ellenállóbb legyen.
A rák elleni küzdelemre irányuló európai terv támogatja a tagállamok az irányú erőfeszítéseit, hogy megelőzzék a rákos megbetegedések kialakulását, és jó életminőséget biztosítsanak a rákbetegeknek és -túlélőknek, valamint az ő családtagjaiknak és gondozóiknak. Azokra a fontos területekre összpontosít, ahol az EU a legnagyobb hozzáadott értéket tudja létrehozni. Ezek a következők:
- megelőzés,
- korai felismerés,
- diagnózis és gyógykezelés,
- a rákbetegek és -túlélők életminőségének biztosítása.
Kiemelt kezdeményezések
- Megelőzés:
- Korai felismerés:
- Diagnózis és kezelés:
- A rákbetegek és -túlélők életminőségének biztosítása:
- Az egyenlőtlenségek csökkentése:
- Gyermekkori rákos megbetegedések:
- Kutatás és innováció, digitális és személyre szabott orvoslás:
A rákellenes terv több más európai bizottsági prioritáshoz is kapcsolódik, közülük is mindenekelőtt az európai gyógyszerstratégiához, „a termelőtől a fogyasztóig” uniós stratégiához, valamint az európai egészségügyi adattérhez. A rák elleni küzdelem egyike az ún. európai kutatási és innovációs küldetéseknek, és részét képezi a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramnak.
A népegészségügyi szakértői csoporton belül létrejött a rákos megbetegedésekkel foglalkozó alcsoport, amelynek a Kutatási és Innovációs Főigazgatóság a társelnöke.
- A rákos megbetegedésekkel foglalkozó alcsoport megbízatása
- A rákos megbetegedésekkel foglalkozó alcsoport ülései
„Az EU az egészségért” cselekvési program (2021–2027) pénzügyi és technikai támogatást nyújt a tagállamoknak egészségügyi rendszereik megerősítéséhez.
Daganatos megbetegedések: tények és statisztikai adatok
A rák a második leggyakoribb halálok az uniós tagállamokban, melyet egyedül a szív- és érrendszeri betegségek előznek meg a sorban. Évente 2,6 millió embernél diagnosztizálnak rákot, és 1,2 millióra tehető azok száma, akik belehalnak a betegségbe.
Tekintettel arra, hogy az összes daganatos megbetegedés egynegyede Európában fordul elő, ahol a világ népességének kevesebb mint 10%-a él, egyértelmű, hogy a rák súlyos fenyegetést jelent az európai társadalomra. A rákos megbetegedések évente 100 milliárd euró összegű terhet jelentenek az európai gazdaságra nézve.
Az „Egészségügyi helyzet az Európai Unióban” kezdeményezés keretében összeállított jelentések szerint az Európai Unióban a rák az idő előtti elhalálozás egyik fő oka. Nemcsak az egyének egészségi állapotára gyakorol hatást, hanem a társadalomra és a gazdaságra nézve is komoly következményei vannak.
A betegség terhet ró a tagállamok egészségügyi és társadalombiztosítási rendszereire, valamint a kormányzatok költségvetésére, ezenfelül pedig a termelékenységet és a gazdasági növekedést is befolyásolja. Fontos tehát, hogy javítsuk az egészségügyi ellátórendszerek ellenálló képességét. Különösen azokat a tagállamokat kell támogatni, ahol a leginkább szükség van a tényeken alapuló szakpolitikai fellépésre, ha biztosítani kívánjuk, hogy az Unióban mindenki egyenlő mértékben hozzáférjen színvonalas szolgáltatásokhoz a daganatos megbetegedések megelőzése, diagnosztizálása és kezelése, valamint az utógondozás terén.
Bizonyított tény, hogy a rákos megbetegedések 40%-a megelőzhető lenne, ha átültetnénk a gyakorlatba, amit már most is tudunk. Jelenleg azonban az országok egészségügyi költségvetésük mindössze 3%-át fordítják egészségfejlesztésre és betegségmegelőzésre. Ez azt jelenti, hogy még rengeteget lehet és kell is tenni a megelőzés javításáért.
A rákmegelőzést célzó intézkedések ráadásul az elhízás és más, nem fertőző betegségek (pl. a szív- és érrendszeri betegségek és a diabétesz) elleni küzdelem céljait is szolgálják, mert a kockázati tényezők között átfedés van.
Szakpolitikai keretrendszer
- Európai rákellenes terv – A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – SWD(2021) 13 – az EUR-Lex portálon elérhető nyelvi változatok
- A Tanács ajánlása a rákszűrésről
- A Tanács következtetései a rák jelentette teher csökkentéséről
- Az Európai Parlament állásfoglalása a rák elleni küzdelemről
- Az Európai Rákellenes Kódex
- Jelentés az európai unióbeli rákszűrésről szóló tanácsi ajánlás végrehajtásáról
- Európai iránymutatások a mellrák-, a méhnyakrák-, valamint a vastag- és végbélrákszűrési programok minőségbiztosításáról
Uniós kezdeményezések a daganatos megbetegedések megelőzéséért és visszaszorításáért
A rák súlyos népegészségügyi probléma, ezért az EU hatásköre – az EUMSZ 168. cikkében foglaltaknak megfelelően – kiterjed arra, hogy támogassa, összehangolja és kiegészítse az emberi egészség védelme és javítása érdekében hozott tagállami intézkedéseket.
Az Európai Bizottság 1985 óta az uniós tagállamokkal és a civil szervezetekkel közösen küzd a rák ellen, szorosan együttműködve ennek során az Egészségügyi Világszervezettel, a Közös Kutatóközponttal és a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökséggel.
A Bizottság égisze alatt működő Közös Kutatóközpont többek között a következő kezdeményezéseket koordinálja a rák megelőzése és visszaszorítása terén:
- Európai rákinformációs rendszer (ECIS)
- Az Európai Rákregiszterek Hálózata (ENCR)
- Az Európai Bizottság emlőrák elleni kezdeményezése (ECIBC)
Az egészségügyi program keretében nyújtott finanszírozás hozzájárul a rákbetegségekkel foglalkozó európai referenciahálózatok működéséhez, valamint a közös fellépés megvalósításához az alábbiak révén:
- Európai rákellenes cselekvési partnerség (EPAAC)
- Az átfogó rákellenes küzdelem minőségének javítását célzó együttes fellépés (CANCON)
- A ritka rákbetegségekkel foglalkozó együttes fellépés (JARC)
- Innovatív rákellenes cselekvési partnerség (iPAAC)
Kapcsolódó információk
- Rákszűrés – A rákmegelőzés javítása Unió-szerte
- Egészségügy és tartós ápolás-gondozás
- Európai rákellenes cselekvési partnerség
- Az innováció és az együttműködés előmozdítása az európai rákellenes küzdelem terén
- Az átfogó rákellenes küzdelem minőségének javítására vonatkozó európai útmutató
- A rákos megbetegedések visszaszorításával foglalkozó szakértői csoport
- Ütemterv a védőoltással megelőzhető betegségek elleni összefogást megerősítő intézkedések végrehajtására
- Eurostat: Rákos megbetegedésekkel kapcsolatos statisztikák